Operace vnitřního očního koutku asijských očí – epikantoplastika

Epikantus je kožní lalok nacházející se ve vnitřním koutku očních víček, který překrývá vnitřní část očního koutku. Tato řasa se vyskytuje u 2–5 % neasijské populace, zatímco u asijské populace se pohybuje mezi 40–90 %.

Epikantoplastika je estetický zákrok, při kterém se odstraňuje epikantální řasa (řasa ve vnitřním koutku), aby se prodloužila a otevřela vnitřní část oka. Zákrok se provádí v lokální anestezii a trvá přibližně 45 minut.

Lidé často kombinují epikantoplastiku s plastickou operací horních víček, aby dosáhli krásnějších a jasnějších očí.

Ceník

Často kladené dotazy

Epikantoplastika je pro vás vhodná, pokud:

  • si přejete zlepšit celkový vzhled svých očí,
  • si přejete mít oči větší, ale chcete si zachovat své etnické rysy,
  • máte výraznou řasu ve vnitřním koutku, která zhoršuje vzhled vašich očí.

Před zákrokem je potřebná konzultace s chirurgem, během níž s vámi lékař probere vaši anamnézu, aby zjistil, zda jste vhodným kandidátem k zákroku.

Před zákrokem je potřeba předoperační vyšetření, které vám zajistí váš nebo náš praktický lékař. Součástí tohoto vyšetření je laboratorní vyšetření krve, včetně hodnot srážlivosti, laboratorní stanovení hodnot funkce jater, obsahu minerálů apod. Zhodnocení činnosti srdce je potřeba jenom u výkonu v celkové anestezii, nebo u pacientů nad 40 let a u pacientů se srdečními potížemi.

Před zákrokem nedoporučujeme užívat léky jako je Acylpyrin, Alnagon, Aspirin, Mironal, které mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po ní. Klienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. Warfarin) by se měli o jejich dočasném vysazení poradit se svým ošetřujícím lékařem.

V den operace se dostavíte v domluveném čase na kliniku. Přinesete s sebou předoperační vyšetření, které musí obsahovat vyjádření praktického lékaře o způsobilosti k výkonu. Předoperační vyšetření nesmí být starší 14 dnů před výkonem.

Po pečlivém nákresu je proveden chirurgický řez. Následně je odstraněn přebytek kůže a jemný proužek orbikulárního svalu. Rána je uzavřena jemným intradermálním stehem. Na závěr se na ránu přiloží speciální náplast.

Zákrok trvá přibližně 45 minut.

Po operaci jsou rány přelepené tenkou náplastí. Ihned po výkone klient odchází domů bez výrazně omezené schopnosti vidět. Nesmí ale řídit auto, proto doporučujeme, aby si zabezpečili doprovod domů. Před odchodem domů bude klient podrobně poučen o domácí pooperační péči.

V pooperačním období je vhodné dodržovat klidový režim a přikládat chladivé obklady, které zamezí vzniku větších otoků a modřin. Nejvýraznější otoky mizí při důkladném chlazení během pár dnů. Do jednoho až dvou týdnů se obvykle vstřebají úplně. Týden je vhodné spát s hlavou ve zvýšené poloze a omezit fyzikou aktivitu, která by mohla vyvolat zvyšování krevního tlaku.

Prvních 24 hodin je vhodné abyste si v domácí péči přikládali přes sterilní krytí studené obklady (chladící gely) a to v intenzitě 30 minut a pak 30 minut přestávka. V průběhu noci chladit nemusíte.

2. den -  tenké elastické náplasti ponecháváte přilepené na kůži. Je důležité, aby se náplasti nenamočili po dobu 7 dnů a pokračujte v ledování přes vyžehlený kapesník tak aby náplasti zůstávali suché.

3. den po operaci je vhodné stále ledovat, ale už nemusíte v tak velké intenzitě. Po operaci vzniká na víčkách otok a modřiny, které přetrvávají 2-3 týdny. Je to přirozené nemusíte se strachovat.

7. den po operaci se dostavíte na kliniku k vyndání stehů. Náplasti na víčkách musí vydržet až do vyndání stehů. Pokud se vám náplast odlepila dřív dostavíte se na kliniku ke přelepení. Po vyndání stehů již není nutno ledovat.

13. den od operace můžete začít s jemnou masáží jizev. Na jizvu citlivě zatlačíte špičkou prstu, tlakem působíte asi 30 sekund a potom prst posunete na jiné místo jizvy. Tímto způsobem promasírujete jizvu několikrát denně. Můžete použít mastný krém bez parfémů nebo olivový olej.
Po operaci byste se neměli vystavovat slunečnému záření po dobu 2-3 měsíců. A je vhodné si chránit víčka krémem s vysokým ochranným faktorem.

Nenáročnou tzv. kancelářskou práci může klient vykonávat již 3. den po operaci, je potřeba ale počítat s otokem a modřinami, které budou ještě přetrvávat po dobu přibližně 1-2 týdnů.
Konečný výsledek zákroku se hodnotí po 4-8 týdnech, kdy otok již úplně ustoupí a jizva je téměř neviditelná.