Plastická operace dolních očních víček

Oči jsou důležitou součástí celkového estetického vnímání obličeje a hrají zásadní roli ve vnímaní její celkové harmonii. Proto se plastická operace víček stala jednou z nejčastěji prováděných chirurgických zákroku na obličeji.

Lidské oko je uloženo v orbitální dutině obklopeno tukovým polštářem, který je ohraničený jemným vazivovým pouzdrem. Toto pouzdro časem ztrácí svoji pevnost a tukové váčky se pozvolna protlačují do podkoží očního víčka. Vzniká tak tzv. tukový prolaps tedy výhřez tuku a vznikají oční váčky. Tento proces je ovlivněn řadou faktorů od genetických vlivů, typem kůže ale i náchylností k otokům zejména při onemocnění štítné žlázy a ledvin.

Cílem plastické operace očních víček je odstranění kožního nadbytku a pod ním protlačující se tukové tkáně, která zapříčiňuje starší a unavenější vzhled.

 

Ceník

Často kladené dotazy

Plastická operace víček je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže. Nejčastěji se operace dolních víček provádí u klientů starších 40 let, ale při určité anatomické predispozici je ji možné provést i dříve.

Prvním a zásadním krokem před rozhodnutím o provedení plastické operace dolních víček je úvodní konzultace. Lékař vám na základe vyšetření nabídne nejvhodnější typ výkonu. V případe, že je pro vás zákrok vhodný, detailně vám vysvětlí postup operace, včetně způsobu anestezie.

Před plastickou operací dolních víček je potřeba předoperační vyšetření, které vám provede váš praktický lékař. Součástí tohoto vyšetření je laboratorní vyšetření krve, včetně hodnot srážlivosti, laboratorní stanovení hodnot funkce jater, obsahu minerálů apod. Zhodnocení činnosti srdce (jenom u výkonu v celkové anestezii, nebo u pacientů nad 40 let a u pacientů se srdečními potížemi).

Před operací nedoporučujeme užívat léky jako je Acylpyrin, Alnagon, Aspirin, Mironal, které mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po ní. Klienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. Warfarin) by se měli o jejich dočasném vysazení poradit se svým ošetřujícím lékařem.

V den operace se dostavíte v domluveném čase na kliniku. Přinesete sebou předoperační vyšetření, které musí obsahovat vyjádření praktického lékaře o způsobilosti k výkonu. Předoperační vyšetření nesmí být starší 14 dnů před výkonem.

Plastickou operaci dolních víček je možné provést dvěma způsoby:


Ze zevního přístupu:
Řez je veden těsně pod okrajem víčka cca 1mm. Následně jsou odstraněny tukové prolapsy (tukové polštáře) a rána se uzavírá jemným intradermálním stehem. Operace je prováděna v lokální anestezii.


Z vnitřního přístupu:
Tato operační technika je použitelná u klientů s tukovými prolapsy bez kožních přebytků.

Řez je veden z vnitřní strany dolního víčka spojivkou a následně jsou odstraněny tukové přebytky. Většinou není potřeba uzavírat ránu stehem a ponechává se ke spontánnímu zhojení bez šití spojivky. Tento druh operace většinou provádíme v celkové anestezii pro lepší komfort klienta.

Operace dolních víček trvá přibližně hodinu.

Pokud zákrok probíhá v lokální anestezii odcházíte po operaci domů. Doporučujeme si zabezpečit doprovod a také si sebou přinést tmavé brýle. Časně po operaci mohou být oči citlivější na světlo.

Po operaci v celkové anestezii pobudete jeden den na klinice, kde budete pod neustálým dohledem a na druhý den budete propuštěni do domácí péče.

Před odchodem domů vám bude podrobně vysvětlena domácí pooperační péče.

V pooperačním období je vhodné dodržovat klidový režim a přikládat chladivé obklady, které zamezí vzniku větších otoků a modřin. Nejvýraznější otoky mizí při důkladném chlazení během pár dnů. Týden je vhodné spát s hlavou ve zvýšené poloze a omezit fyzikou aktivitu, která by mohla vyvolat zvyšování krevního tlaku.

Prvních 24 hodin je vhodné abyste si v domácí péči přikládali přes sterilní krytí studené obklady (chladící gely) a to v intenzitě 30 minut a pak 30 minut přestávka. V průběhu noci chladit nemusíte.

Na druhý den po operaci si opatrně odkryjete bandáž z očí. Tenké elastické náplasti ponecháváte přilepené na kůži. Je důležité, aby se náplasti nenamočili po dobu 7 dnů a pokračujte v ledování přes vyžehlený kapesník tak aby náplasti zůstávaly suché.

 

3. den po operaci je vhodné stále ledovat, ale už nemusíte v tak velké intenzitě. Po operaci vzniká na víčkách otok a modřiny, které přetrvávají 1-2 týdny.

 

7. den po operaci se dostavíte na kliniku ke vyndání stehů. Náplasti na víčkách musí vydržet až do vyndání stehů. Pokud se vám náplast odlepila dřív dostavíte se na kliniku ke přelepení. Po vyndání stehů již není nutno ledovat. Pouze na noc pokračujte v přikládání pružného obinadla přes kapesník. Zamezíte tím poškození operační rány během spánku. Obinadlo přikládejte na noc alespoň prvních 10 dní od operace.

13. den od operace můžete začít s jemnou masáží jizev. Na jizvu citlivě zatlačíte špičkou prstu, tlakem působíte asi 30 sekund a potom prst posunete na jiné místo jizvy. Tímto způsobem promasírujete jizvu několikrát denně. Můžete použít mastný krém bez parfému nebo olivový olej.

Po operaci byste se neměli vystavovat slunečnímu záření po dobu 2-3 měsíců. A je vhodné chránit víčka krémem s vysokým ochranným faktorem.

Nenáročnou tzv. kancelářskou práci může pacient vykonávat již 3.den po operaci, je potřeba ale počítat s výrazným otokem a modřinami, které budou ještě přetrvávat po dobu přibližně 1-2 týdnů.

Konečný výsledek operace dolních víček se hodnotí po 4-8 týdnech, kdy otok již úplně ustoupí a jizva by měla být téměř neviditelná.